Z jakiego materiału powinna być wykonana deska do krojenia?

deska drewniana do serwowania

Najważniejsze – zaimpregnować, ale czym?

Wszystkie deski, które można u mnie kupić są wstępnie zaimpregnowane.

Po moich eksperymentach z wieloma produktami do zabezpieczania desek używanych do celów spożywczych, wygrała jak to zwykle bywa stara, sprawdzona metoda impregnowania drewna olejem lnianym tłoczonym na zimno. Olej ten jest powszechnie dostępny, sam proces nanoszenia go na deskę jest bardzo łatwy do przeprowadzenia w warunkach domowych i co najważniejsze, olej ten nie jełczeje, jak w przypadku popularnie używanego oleju słonecznikowego i rzepakowego. Olej lniany po głębszym wsiąknięciu w deskę, po pewnym czasie krystalizuje się, zapewniając skuteczną ochronę przed wsiąkaniem wody, jednocześnie pozostawia powierzchnię aksamitną i nie tłustą. 

Podczas używania deski olejowanie należy wykonywać w miarę potrzeb, pamiętając jednocześnie o jej odkażaniu. Można to zrobić odciętym kawałkiem cytryny z solą. Tak natartą deskę pozostawiamy do wyschnięcia.

Wiele osób po zakupie deski decyduje się na jej umycie przed pierwszym użyciem – nie ma w tym nic dziwnego. Po takim umyciu, może się okazać, że deska stała się matowa i szorstka. Jest to zupełnie naturalne i z tym też bardzo łatwo można sobie poradzić. Deska w trakcie produkcji jest szlifowana papierem o różnej gradacji i opuszcza pracownię jako produkt idealnie gładki. Jednak proces mycia powoduje, że część włókien, które zostały wciśnięte w deskę w trakcie szlifowania podczas schnięcia po umyciu podnosi się. Gdy się tak stanie, a deska już całkowicie wyschnie, wystarczy ją przetrzeć delikatnie drobnym papierem ściernym. Najprawdopodobniej po kolejnym umyciu, nie trzeba będzie ponawiać tej czynności. Po wyschnięciu deski należy ją zaimpregnować olejem lnianym i ponawiać tę czynność za każdym razem kiedy deska wydaje się matowa i sucha, a zdecydowanie przedłuży to jej wygląd i żywotność. Warto również wspomnieć, aby po umyciu deski nie stawiać jej pionowo, aby ociekała. Zapobiegnie się wsiąkaniu kapilarnemu wody. Deska musi powoli wyschnąć, w temperaturze pokojowej. 

Shopping Cart