Z jakiego materiału powinna być wykonana deska do krojenia?
Jak dla mnie odpowiedź jest oczywista i bardzo prosta – z drewna i to najlepiej z jednego kawałka drewna.
Na rynku jest wiele desek, robionych z różnych materiałów, np. plastik, szkło, kamień, bambus i moje ulubione – drewniane.
Krojąc na desce plastikowej zjadamy ją powoli razem z produktem, który jest na niej krojony.
Przy deskach twardych czyli szkło i kamień, na pewno dużym atutem jest ich łatwy sposób czyszczenia i możliwość mycia w zmywarce, ale jak łatwo zauważyć, nawet w jakimkolwiek programie żaden kucharz nie używa takich desek, o czym napiszę niżej.
Z kolei deski bambusowe mocno zalały rynek europejski. Są one tanie, wytrzymałe, można myć w zmywarce, ale jak nie każdy o tym wie nie są drewniane, bo bambus jest trawą, która posiada jedynie ścianki. Aby wykonać taką deskę, należy porozcinać ścianki i wszystkie małe elementy ze sobą posklejać. Deska taka składa się więc z dużej ilości listew połączonych klejem. Żadna deska bambusowa nie ma atestu do kontaktu z żywnością (z uwagi na zawierający w sobie klej).
Deski drewniane są estetyczne i funkcjonalne. Drewno naturalnie posiada właściwości bakteriobójcze. Jest łatwe w codziennej pielęgnacji i utrzymaniu czystości. W bardzo prosty sposób można je odkazić naturalnymi, domowymi sposobami. Wystarczy na odkrojony kawałek cytryny nasypać trochę soli i wetrzeć całość w deskę, pozostawiając ją do wyschnięcia. Ma naturalne, piękne usłojenie będąc niewątpliwie ozdobą każdej kuchni czy restauracji. Można je wykonać z wielu rodzimych lub egzotycznych gatunków drewna. W Polsce najlepiej nadającymi się gatunkami drzew do produkcji desek drewnianych są, np. dąb, jesion, buk, wiąz, a także mniej popularne, np. grab, sumak, czeremcha. Jednak faworytami jest drewno drzew owocowych, np. orzechowiec, jabłoń, grusza, wiśnia, morela, śliwa, czereśnia. Każde drewno oczywiście różni się od siebie twardością, wytrzymałością, ciężarem i usłojeniem. Deski mogą przybierać różne kształty i formy, w zależności od wymagań, bądź potrzeb, jak również fantazji samego twórcy, niekiedy stając się dziełem sztuki.
Warto wspomnieć, że każdy zawodowy kucharz, posługujący się profesjonalnymi nożami kroi jedynie na deskach drewnianych, najchętniej na deskach z jednego kawałka drewna. W tym przypadku deska ma kolejne zadanie – nie stępić noża, a do tego idealnie nadaje się drewniana deska do krojenia.